ŘÁD VAVŘÍNU 2017
 
 
Celkem 14 osobností se 7. listopadu 2017 stalo novými laureáty ocenění Řádu Vavřínu, kterým podnikatelé vyjadřují uznání a respekt významným osobnostem a podnikatelským subjektům za jejich práci.

 

 

"Podmínky pro podnikání nejsou v naší zemi bohužel v mnoha ohledech ideální. O to více mě těší, kolik skvělých příběhů a úspěšných lidí Česká republika má,“ poznamenal prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý před 400 hosty z řad podnikatelů, manažerů firem, představitelů státní správy a osobností veřejného života.

Řád Vavřínu udělovaný Hospodářskou komorou zohledňuje celoživotní dílo, společenský dopad i třeba mezinárodní přesah. Řád je udělován také osobnostem, které hrdě reprezentují a významně podporují zemi, či osobnostem, jež vytváří nadčasové hodnoty. Mezi laureáty tohoto ocenění patří například Jiří Rückl, Cyril Höschl, Jiří Bartoška, Věra Čáslavská či Dana Drábová.

Akce Hospodářské komory a C.O.T. media s.r.o. se konala pod záštitou prezidenta ČR Miloše Zemana, předsedy Senátu Parlamentu ČR Milana Štěcha, předsedy vlády Bohuslava Sobotky, ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka, primátorky Hlavního města Prahy Adriany Krnáčové a starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého.

 

LAUREÁTI 2017

DANIEL BENEŠ za významné manažerské úspěchy

Daniel Beneš je generálním ředitelem a předsedou představenstva energetické Skupiny ČEZ od září 2011. Během své profesní kariéry působil na vrcholových postech v řadě významných firem. Daniel Beneš je rovněž aktivní v rámci vyjednávání o podobě nové energetické politiky Evropské unie. Ve Svazu průmyslu a dopravy zastává pozici viceprezidenta. Předsedá Správní radě Nadace ČEZ a je častým hostem na akademické půdě univerzit a vysokých škol. Je držitelem prestižního ocenění Manažer roku 2014.

JAN BINAR za významné manažerské úspěchy

Jan Binar je jedním z nejoceňovanějších manažerů v oboru komerční komunikace a řadí se k zakladatelům novodobé české reklamy. Posledních 6 let je prezidentem Asociace komunikačních agentur, minulý rok se stal také prezidentem EDCOM. Společnost McCann Prague získala pod jeho vedením řadu ocenění v oblasti efektivity i kreativity, jak v Čechách, tak i na celosvětové úrovni. Například Zlatého lva z mezinárodního festivalu v Cannes, nejprestižnější soutěže v oboru. McCann tvoří kampaně pro místní a také pro globální trh. Export kvalitních českých kreativních řešení jim roste dvouciferným tempem.

MARTIN DIVIŠ za významné manažerské úspěchy

Svůj profesní život Martin Diviš spojil s pojišťovnou Kooperativa. Nastoupil do ní v roce 1996, od roku 2008 je předsedou představenstva a generálním ředitelem. Od roku 2013 je také zároveň prezidentem České asociace pojišťoven. Jeho velkým koníčkem je létání, je držitelem licence dopravního pilota. Ve volném čase létá jako pilot ČSA na pravidelných linkách po Evropě. A to bez nároku na odměnu, respektive tyto vydělané peníze věnuje na charitativní projekty.

OLIVER DLOUHÝ za úspěšný podnikatelský počin

Oliver Dlouhý patří mezi nejúspěšnější zakladatele startupů ve střední Evropě. Založil úspěšný vyhledávač letenek Skypicker následně přejmenovaný na Kiwi.com. Se svým týmem vytvořil unikátní algoritmus pro vyhledávání letů, který umožňuje zákazníkům automaticky kombinovat lety běžně nespolupracujících leteckých společností do jednoho itineráře.

ZDENĚK BLAŽEK za významné podnikatelské úspěchy

Zdeněk Blažek je úspěšným podnikatelem, zakladatelem a majitelem společnosti REPLAST holding, spol. s r.o., která se zabývá zpracováním použitých plastů a jejich dalším smysluplným využitím, což je samo o sobě velkým přínosem pro ochranu životního prostředí.

FRANTIŠEK HÁLA za významné podnikatelské úspěchy

František Hála je úspěšným podnikatelem, působí jako předseda představenstva společnosti TESLA se sídlem v Hloubětíně  která je nástupnickou organizací kontrolující ochranou známu TESLA. V roce 2012 se společnost také díky Františku Hálovi vrátila do českých rukou. Firmy se orientuje na oblast elektro, telekomunikační a vysílací technologie a zároveň na úpravny vody, strojírenství a výrobu solární energie.

CYRIL SVOZIL za významné podnikatelské úspěchy

Cyril Svozil je majitelem a jednatelem úspěšné společnosti Fenix Group a.s., která vyrábí kompletní sortiment elektrického vytápění pro obytné domy, kanceláře, ale i do průmyslových a zemědělských objektů. Své výrobky vyváží do 65ti zemí z celého světa.

MAREK DOSPIVA za významné podnikatelské úspěchy

Marek Dospiva je úspěšný český podnikatel. Je spoluzakladatelem a spolumajitelem investiční skupiny Penta Investments, která má středoevropskou působnost a do které mimo jiné patří lékárenská síť Dr. Max, Aero Vodochody, či sázková společnost Fortuna.

JAN ZITKO za významné podnikatelské úspěchy

Jan Zitko je sedlák a úspěšný podnikatel. Je předsedou představenstva a zakladatelem společnosti ALUKOV a.s. zaměřující se zejména na vývoj, výrobu a prodej zastřešení bazénu, teras  a vířivých van. Firma ALUKOV má výrobní závody v České republice, Slovensku, Maďarsku , Rusku a obchodní zastoupení  ve čtyřiceti zemích světa.

PETR CHMELA za významné podnikatelské úspěchy

Petr Chmela je úspěšným podnikatelem, spoluzakladatelem a spolumajitelem zlínské společnosti Tescoma, která patří mezi světové výrobce kuchyňských potřeb. Je jedničkou na českém a slovenském trhu, přední pozici si vybudovala také ve světě.

VLADIMÍR MAŘÍK za celoživotní dílo v oblasti vědy

Kybernetik Vladimír Mařík je vědeckou kapacitou respektovanou celým světem. Je otcem strategie Společnost 4.0. a představitelem budoucí průmyslové evoluce. Mezi hlavní odborné zájmy profesora Maříka patří umělá inteligence, multiagentní a znalostní systémy, softcomputing a aplikace plánování a rozvrhování výroby. Za své vědecké úspěchy získal nespočet významných ocenění.

JEFIM FIŠTEJN za celoživotní dílo v oblasti publicistiky

Jefim Fištejn je publicista, esejista a scenárista. Je autorem četných politických článků, komentářů a kulturologických esejů v českém, ruském, německém a anglickém tisku, dále několika knih a scénářů k dokumentárním filmům. Nejvíce je znám pro své dlouholeté redakční působení v Rádiu Svobodná Evropa. Dva roky rovněž zastával post šéfredaktora Lidových novin. Jefim Fištejn je nositel Ceny Stříbrná křepelka Českého literárního fondu za rok 1995.

DAVID SVOBODA za výjimečné úspěchy v oblasti sportu

David Svoboda je historicky nejúspěšnějším reprezentantem ČR v moderním pětiboji. Je držitelem celkem 16ti  medailí z mistrovství Evropy, mistrovství světa a olympijských her a držitelem několika světových a olympijských rekordů. K jeho největším úspěchům patří vítězství v moderním pětiboji na olympijských hrách v Londýně v roce 2012 a titul mistra Evropy z roku 2010. V září tohoto roku završil svoji úspěšnou aktivní sportovní kariéru.

LUCIE BÍLÁ za významné úspěchy v oblasti kultury

Lucie Bílá se dlouhodobě řadí mezi naše nejpopulárnější zpěvačky. Kromě vystupování na koncertech vydala celou řadu sólových alb, vystupuje v muzikálech i ve filmu. Je mnohonásobnou držitelkou prestižních ocenění - televizních Cen TýTý, Českého slavíka, v loňském roce byla oceněna také Českou akademií populární hudby jako Zpěvačka 25-letí. Lucie Bílá se významně věnuje i charitativní činnosti.

                                                                                                                                                                                           

ŘÁD VAVŘÍNU 2016

Ročníkem 2016 navázala Hospodářská komora ČR na projekt oceňování významných osobností Řádem Vavřínu realizovaný v letech 2012–2014.

 

Patnáct osobností z řad podnikatelů, umělců, sportovců či lékařů si 29. listopadu 2016 během galavečera na pražském Žofíně odneslo za přítomnosti více než 400 podnikatelů, manažerů firem, představitelů státní správy a dalších osobností veřejného života Řád Vavřínu. Hospodářská komora touto významnou událostí obnovila tradici oceňování osobností za jejich celoživotní dílo, reprezentaci a podporu ČR či výjimečné manažerské a podnikatelské úspěchy.

„Udělování Řádu Vavřínu považujeme za určitou společenskou nadstavbu k hlavní náplni činnosti Hospodářské komory ČR. V neposlední řadě si také uvědomujeme, že stále stojí zato zvýrazňovat úspěšné životní etapy našich spoluobčanů,“ poznamenal prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Akce Hospodářské komory a C.O.T. Media se konala pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu České republiky Milana Štěcha, předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jana Hamáčka, předsedy vlády České republiky Bohuslava Sobotky, ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka a starosty Městské části Praha 1 Oldřicha Lomeckého.

LAUREÁTI 2016

LADISLAV CHODÁK, brněnský investor - za výjimečné podnikatelské úspěchy

VLADIMÍR MLYNÁŘ za PPF a.s., ředitel komunikace PPF - za výjimečné manažerské úspěchy

JAROSLAV PÁCHA, majitel zámku Zbiroh - za výjimečné podnikatelské úspěchy

ZDENĚK PELC, majitel GZ Media - za výjimečné podnikatelské úspěchy

JAN PROCHÁZKA, generální ředitel EGAP - za výjimečné manažerské úspěchy

TOMÁŠ SALOMON a Česká spořitelna a.s., předs. představenstva - za výjimečné manažerské úspěchy

JANNIS SAMARAS, předseda představenstva a většinový majitel Kofola - za výjimečné manažerské úspěchy

PETER STRAČÁR, CEO pro střední a východní Evropu GE - za výjimečné manažerské úspěchy

JAROSLAV STRNAD, majitel CZECHOSLOVAK GROUP - za výjimečné podnikatelské úspěchy

JOSEF TICHÝ, předseda představenstva a generální ředitel Explosia a.s. - za výjimečné manažerské úspěchy

LENKA VIKOVÁ, majitelka Canaria Travel - za výjimečné podnikatelské úspěchy

LADISLAV VITOUL, majitel Vápenky Vitoul - za výjimečné podnikatelské úspěchy

BARBORA ŠPOTÁKOVÁ, olympionička a oštěpařka - za výjimečné úspěchy v oblasti sportu

CYRIL HÖSCHL, psychiatr, popularizátor vědy a vysokoškol.pedagog - za celoživotní dílo a popularizaci vědy v oblasti psychiatrie

KAREL GOTT, zpěvák - za celoživotní dílo v oblasti umění

 

HISTORIE VZNIKU ŘÁDU VAVŘÍNU

  

  

 

 

  

 

 

 

U zrodu ocenění Řádu Vavřínu stál především bývalý prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel, který se inspiroval v sousedním Polsku. Historicky první Řády Vavřínu byly uděleny 12. března 2011 v přažském Obecním domě. Ocenění si odneslo 26 osobností. Slavnostní večer završil koncert kultovní francouzské zpěvačky Lary Fabiene. Záznam z tohoto večera si můžete prohlédnout na webu České televize. Najdete jej zde.

ING. PAVEL BARTOŠ PŘEDSEDA PŘEDSTAVENSTVA A GENERÁLNÍ ŘEDITEL FITE, A. S. Osobnost a sjednotitel podnikatelské sféry v Moravskoslezském kraji. Je vnímán jako respektovaná osobnost na všech úrovních společnosti díky svému lidskému přístupu, konstruktivnímu řešení aktuálních a strategických otázek ekonomického a společenského života často i mimo regionálního dosahu. LAUREÁT ŘÁDU PLATINOVÉHO VAVŘÍNU

JIŘÍ BARTOŠKA PREZIDENT MFF KARLOVY VARY Vynikající filmový a divadelní herec, působící v divadle Bez zábradlí, ale především dlouholetý úspěšný ředitel Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, který dokázal tento dovést na světovou úroveň a tím přispět ke skvělé reprezentaci a propagaci České republiky. LAUREÁT ŘÁDU KŘIŠŤÁLOVÉHO VAVŘÍNU

VĚRA ČÁSLAVSKÁ BÝVALÁ REPREZENTANTKA VE SPORTOVNÍ GYMNASTICE Sedminásobná olympijská vítězka patří mezi nejúspěšnější světové sportovce. Dokázala se navíc vždy angažovat v celospolečenském dění, což ji v komunistickém Československu po roce 1968 výrazně zbrzdilo kariéru. Po sametové revoluci se stala poradkyní prezidenta Václava Havla, předsedkyní Československého, Českého a členkou Mezinárodního Olympijského výboru. LAUREÁTKA ŘÁDU KŘIŠŤÁLOVÉHO VAVŘÍNU

DALIBOR DĚDEK MAJITEL SPOLEČNOSTI JABLOTRON GROUP S podnikáním začínal na půdě vlastního domu a dnes řídí holding firem s miliardovým obratem. Český výrobce originálního elektronického zabezpečení budov a další elektroniky si vybudoval silné postavení v rámci celé Evropy i na asijských trzích. Mimo jiné silně podporuje občanské protikorupční aktivity a kriticky komentuje ekonomicko-politické dění v naší zemi. LAUREÁT ŘÁDU PLATINOVÉHO VAVŘÍNU

ING. DANA DRÁBOVÁ, PHD. PŘEDSEDKYNĚ STÁTNÍHO ÚŘADU PRO JADERNOU BEZPEČNOST Propagátorka bezpečné jaderné energie. Zabývá se problematikou související s monitorováním radiační situace, ochrany před ionizujícím zářením, legislativní činností pro oblast jaderné politiky atd. Svým přístupem a odbornou erudicí si získala širokou odbornou i laickou veřejnost. LAUREÁTKA ŘÁDU PLATINOVÉHO VAVŘÍNU

MONS. DOMINIK DUKA OP KARDINÁL, ARCIBISKUP PRAŽSKÝ, METROPOLITA A PRIMAS ČESKÝ Jeho Eminence kardinál Dominik Duka se zasloužil svým celoživotním postojem ve funkci oddaného církevního hodnostáře o naplnění svého hesla "umět říkat pravdu s láskou". Jeho občanský postoj byl papežem Benediktem XVI. po zásluze odměněn. LAUREÁT ŘÁDU KŘIŠŤÁLOVÉHO VAVŘÍNU

ING. MIROSLAV DVOŘÁK GENERÁLNÍ ŘEDITEL MOTOR JIKOV, A. S. Miroslav Dvořák se zasloužil o vyvedení firmy Motor Jikov z krize a vybudování silné společnosti strojírenského a slévárenského zaměření. Původní továrna byla založena v Soběslavi v roce 1919. Navázal tak na více než osmdesátiletou tradici strojírenské výroby v jižních Čechách. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

VLADIMIR ERMAKOV ŘEDITEL SPOLEČNOSTI VEMEX GROUP V České republice vybudoval společnost, která se soustředí na prodej energií, zejména plynu a elektřiny. Osobně se zasazuje o vzájemné posílení ekonomických, ale ryze lidských vztahů Ruska a České republiky. Stál u zrodu a je zároveň členem statutárního orgánu Rusko-české smíšené obchodní komory. LAUREÁT ŘÁDU PLATINOVÉHO VAVŘÍNU

ING. KAREL ERNEST ČLEN PŘEDSTAVENSTVA KOVOHUTĚ ROKYCANY Jako generální ředitel úspěšně řídil Hrádecké železárny. Nadále se věnuje strojírenství, především metalurgii, a z pozice člena představenstva Kovohutě Rokycany spolupracuje s vysokými školami. Má velkou zásluhu na vybudování Vědecko-technického parku v Dobřanech. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

PROF. DR. PETR FIALA DOKTOR FILOZOFIE, HLAVNÍ PORADCE VLÁDY PRO OBLAST VĚDY Český politolog a vysokoškolský učitel, bývalý rektor Masarykovy univerzity, který se postaral o její dynamické vedení a zviditelnění v akademické obci. Zakladatel katedry politologie na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Autor, spoluautor, editor řady studií, monografií a vědeckých sborníků. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

JAROSLAV HANÁK PREZIDENT SVAZU PRŮMYSLU A DOPRAVY ČR Svůj profesní život zasvětil především dopravnímu průmyslu. Stal se členem několika významných mezinárodních společností, které se zabývají komplexní problematikou dopravy. Domácího i zahraničního uznání se dočkal i jako podnikatel a majitel dopravní společnosti FTL. Vystupuje neúnavně ve prospěch českého průmyslu doma i ve světě. LAUREÁT ŘÁDU PLATINOVÉHO VAVŘÍNU

ING. JOSEF HENDRYCH, MBA ŘEDITEL REHABILITAČNÍHO ÚSTAVU V KLADRUBECH Díky svým řídícím schopnostem, maximálnímu nasazení a svým vstřícným přístupem k pacientům a personálu se zasloužil o vybudování špičkového rehabilitačního pracoviště. Pod jeho vedením získal ústav vysokou profesionalitu a obdržel řadu ocenění a certifikátů. LAUREÁT ŘÁDU PLATINOVÉHO VAVŘÍNU

RICHARD HINDLS REKTOR VYSOKÉ ŠKOLY EKONOMICKÉ V PRAZE Vynikající statistik, makroekonom a pedagog. Člen mnoha domácích i zahraničních institucí, věděckých rad a učených společností. Pan profesor je mimo jiné místopředsedou České statistické rady, členem Mezinárodního statistického institutu, Asociace národního účetnictví v Paříži a bezpočtu dalších. Na svém kontě má ovšem i řadu oceňovaných hudebních nahrávek. Jako výborný klavírista je držitelem Platinové desky za prodej alb. LAUREÁT ŘÁDU KŘIŠŤÁLOVÉHO VAVŘÍNU

FRANTIŠEK HOLEC PREZIDENT SVAZU PODNIKATELŮ V OBORU TECHNICKÝCH ZAŘÍZENÍ Reprezentant a zastánce zůjmů především menších a středních podnikatelských subjektů a živnostníků. Je nekompromisním zastáncem poctivého podnikání a dodržování pravidel daná státem. Neúnavně však prosazuje, aby stát stejně tak respektoval mnohdy složitou situaci podnikatelů a živnostníků. Slavnostní večera se nemohl zúčastnit. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

IVA HOLMEROVÁ PŘEDSEDKYNĚ GERONTOLOGICKÉ SPOLEČNOSTI Na svá bedra si paní docentka naložila nesmírně obtížnou a často veřejně opomíjenou problematiku stárnutí populace a postavení seniorů ve společnosti. Je horlivou zastánkyní myšlenky, že stárnutí populace nemusí nutně znamenat katastrofu. Dokážeme-li se zamyslet nad potřebami seniorů, uznat jejich přínosy a podstatně zlepšit mediální prezentaci problematiky, která se osobně dotkne každého z nás. LAUREÁTKA ŘÁDU PLATINOVÉHO VAVŘÍNU

VÁCLAV HON PŘEDSEDA PŘEDSTAVENSTVA SPOLEČNOSTI HON, A.S. Pokračovatel rodinné firmy založené v roce 1924 dokázal v posledních dvaceti letech vybudovat z malé stolařské dílny prosperujícího, ryze českého výrobce kancelářského nábytku. 120 zaměstnanců dnes vyrábí pro 11 zemí Evropy. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

ING. ZDENĚK CHRDLE GENERÁLNÍ ŘEDITEL AŽD PRAHA Skvělý manažer, který úspěšně vede společnost patřící k dlouholetým předním dodavatelům zabezpečovací, signalizační a telekomunikační techniky pro silniční a železniční dopravu. Jeho firma je zapojena v projektu mýtného systému v České republice a podílí se na modernizačních řešeních koridorových železničních tratí. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

HELENA ILLNEROVÁ VĚDECKÁ PRACOVNICE AKADEMI VĚD ČESKÉ REPUBLIKY Dlouholetá vynikající česká vědkyně, mezinárodní kapacita v oblasti fyziologie a biochemie. V letech 2001 – 2005 stála v čele Akademie věd České republiky a je mimo jiné členkou Vědecké rady Akademie věd ČR, předsedkyní Komise pro etiku vědecké práce v Akademi věd ČR či předsedkyní České komise pro UNESCO. Svou prací a lidskými vlastnostmi si paní profesorka získala světové renomé. LAUREÁTKA ŘÁDU KŘIŠŤÁLOVÉHO VAVŘÍNU

PETR JANDA HUDEBNÍK, SKLADATEL A ZPĚVÁK Jeden z předních průkopníků české rockové hudby je neodmyslitelně spjat s legendární skupinou Olympic. Jeho písně ovlinily a ovlivňují generace posluchačů od šedesátých let minulého století. Patří k tomu typu umělců, kteří se dokáží kultivovaným způsebem vyjádřit i k celospolečensky závažným tématům. Slavnostního večera se nezúčastnil z pracovních důvodů. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

JAN JEŽEK OPERNÍ PĚVEC A PRODUCENT Jako vynikající pěvec svým pojetím, přístupem a velkou uměleckou erudicí reprezentuje nejen v zahraničí, ale zároveň se stejnou měrou zasloužil o zviditelnění kulturně-společenského života v Karlovarském regionu. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

MILAN JUŘÍK ČLEN VRCHOLNÉHO MANAGEMENTU SPOLEČNOSTI VÍTKOVICE, A.S. Doyen našeho strojírenství. Člen několika statutárních orgánů Vítkovického holdingu a člověk, který přímo řídí zahraniční síť podniku. Patří k řídícím pilířům společnosti, která se může pochlubit dynamickým rozvojem, odpovědným přístupem k zaměstnancům a také k životnímu prostředí u výrobních závodů. LAUREÁT ŘÁDU PLATINOVÉHO VAVŘÍNU

NADĚŽDA KAVALÍROVÁ PŘEDSEDKYNĚ KONFEDERACE POLITICKÝCH VĚZŇŮ Neúnavná bojovnice za lidskou svobodu a práva jednotlivce. Zakořeněný odpor proti všem formám totality ji v roce 1948 vynesl vyloučení ze všech vysokých škol v Československu a v padesátých letech vězení za údajnou vlastizradu a špionáž. Po zhroucení komunistického režimu vstupuje do povědomí jako energická žena hájící principy svobodné společnosti. Je rovněž členkou Rady Ústavu pro studium totalitních režimů. LAUREÁTKA ŘÁDU KŘIŠŤÁLOVÉHO VAVŘÍNU

ING. OLDŘICH KEPKA JEDNATEL FIRMY REVOS S českou firmou, která se zabývá správou vodovodního řadu v katastru Zbiroh a okolí, dokázal čelit zahraniční konkurenci v oblasti vodovodního řadu. Svými schopnostmi zajistil nejen úspěch firmy. Podílí se na rozvoji regionu Plzeňska. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

ING. KAREL KOMÁREK ÚSPĚŠNÝ ČESKÝ PODNIKATEL Karel Komárek spravuje nadnárodní finanční a investiční skupinu, která působí prostřednictvím svých dceřiných společností v Evropě, Asii, Severní Americe a Africe. Má velké zásluhy o záchranu českého stříbra – společnosti SAZKA. LAUREÁT ŘÁDU PLATINOVÉHO VAVŘÍNU

MAGDALENA KOŽENÁ MEZZOSOPRANISTKA Vynikající česká mezzosopranistka patří mezi nejproslulejší pěvkyně současnosti. Z jejích českých a mezinárodních úspěchů je nejvýznamnější absolutní vítězství v 6. mezinárodní soutěži Wolfganga Amadea Mozarta v Salzburgu v roce 1995. Magdalena Kožená je pravidelným hostem světových koncertních pódií. V roce 2003 se stala Rytířem řádu umění a literatury Francouzské republiky. LAUREÁTKA ŘÁDU KŘIŠŤÁLOVÉHO VAVŘÍNU

KAREL LOPRAIS AUTOMOBILOVÝ ZÁVODNÍK Dlouholetý zaměstnanec a propagátor automobilky Tatra Kopřivnice. Pozdější závodník šestkrát zvítězil v extrémním závodě Rallye Dakar. Díky skvělým sportovním výkonům, ale i svému lidskému potenciálu a smyslu pro fair play se pro něj mezi organizátory a účastníky závodů vžila přezdívka Monsieur Dakar. Celý život také propaguje bezpečnost v silničním provozu. Je jednou z nejvýraznější postav Československé a České automobilové historie. LAUREÁT ŘÁDU KŘIŠŤÁLOVÉHO VAVŘÍNU

MILAN LUKŠÍK MAJITEL SPOLEČNOSTI POZEMNÍ STAVITELSTVÍ ZLÍN Navázal na tradici dřívějšího státního podniku s bohatou historií od roku 1949. Společnost vždy patřila k lídrům našeho stavebnictví. V posledních 25letech prochází dynamickým vývojem i růstem, a to i v dobách hospodářské recese, která právě na toto odvětví dopadla a dopadá velmi těžce. LAUREÁT ŘÁDU PLATINOVÉHO VAVŘÍNU

ZDENĚK MACHÁČEK PREZIDENT AUKČNÍ SPOLEČNOSTI CLANROY, A.S. Dlouholetý úspěšný podnikatel stojí posledních třináct let v čele firmy, která byla Českou asociací dražebníků vyhlášena v roce 2011 největší společností v oboru na trhu. Aktivně také propaguje systém elektronické dražby jako transparentního prodeje veřejného majetku. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

DOC. ING. PETER MIHÓK, CSC. PŘEDSEDA SLOVENSKÉ OBCHODNÍ A PODNIKATELSKÉ KOMORY Za dlouholetou činnost věnovanou podpoře podnikání nejen na Slovensku a ve funkci viceprezidenta Eurochambers a na globální úrovni jako viceprezidenta Světové federace obchodních komor. Oceňujeme jeho vřelé přátelské vztahy k České republice, které se vždy projevovaly upřímnou snahou o co nejužší propojení obou našich zemí jak v hospodářské, tak mezilidské oblasti. LAUREÁT ŘÁDU KŘIŠŤÁLOVÉHO VAVŘÍNU

MATEJ MINÁČ REŽISÉR A SCÉNÁRISTA Bratislavský rodák dnes patří k nejuznávanějším světovým dokumentaristům. Právě jeho zásluhou byl široké veřejnosti v plné šíři představen příběh zachránce tisíců židovských dětí za Druhé světové války, příběh Nicholase Wintona. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

DR. MEDA MLÁDKOVÁ PŘEDSEDKYNĚ SPRÁVNÍ RADY MUSEA KAMPA Zakladatelka Nadace Jana a Medy Mládkových a Musea Kampa je nejslavnější českou mecenáškou a sběratelkou umění. Rekonstrukcí Sovových mlýnů získala prostor pro umístění své rozsáhlé umělecké sbírky, kterou darovala České republice, a v lednu letošního roku dovezla výjimečnou sbírku více jak čtyřiceti děl Obrazů Františka Kupky. LAUREÁTKA ŘÁDU DIAMANTOVÉHO VAVŘÍNU

PHDR. VÁCLAV MORAVEC REDAKTOR A MODERÁTOR Vybudoval úspěšný pořad "Otázky Václava Moravce". Spolupracuje s BBC, působí jako odborný asistent na Fakultě sociálních věd UK, v roce 2003 získal ocenění Českého literárního fondu. LAUREÁT ŘÁDU PLATINOVÉHO VAVŘÍNU

MGA. STANISLAV MOŠA ŘEDITEL MĚSTSKÉHO DIVADLA V BRNĚ Režisér, textař a libretista má na svém kontě více než 120 inscenací, a to nejen v českých divadlech, ale i v zahraničí, např. v Německu, Itálii a Slovinsku. Je velmi úspěšný nejen na poli činoherním, ale i muzikálovém. Jeho nápadem byla realizace Soudobé hudební scény, která vznikla jako druhá budova Městského divadla Brno. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

STANISLAV MOTL NOVINÁŘ A SPISOVATEL Nebojácný hledač pravdy a faktů nejen o nacistických zločincích. Jeho informace pomohly odhalit mnoho křivd. Proslavily jej televizní reportáže, knihy a pořad "Na vlastní oči". LAUREÁT ŘÁDU PLATINOVÉHO VAVŘÍNU

ŠIMON PÁNEK ZAKLADATEL HUMANITÁRNÍ ORGANIZACE ČLOVĚK V TÍSNI Generaci lidí, kteří prožívali události listopadu roku 1989, navždy utkvěl v paměti jako jeden z vůdců studentského hnutí. Na rozdíl od mnoha tehdejších známých tváří revolučních dnů však nikdy nepropadl kouzlu veřejné moci. Po první letmé zkušenosti s politikou odmítl pro jiné lákavou dráhu karierního politika a své úsilí napřel do pomoci lidem, kteří se nevlastní vinou ocitli v krajní nouzi. Dnes je organizace Člověk v tísni nejen charitativní organizací, ale reálnou silou, která dokáže pozitivně ovlivnit osudy tisíců lidí kdekoli na celém světě. LAUREÁT ŘÁDU DIAMANTOVÉHO VAVŘÍNU

ING. JOZEF PAVLÍK ŘEDITEL A JEDNATEL SPOLEČNOSTI HOPAX, S. R. O. Společnost byla založena v roce 1994. Nejsilnějšími stránkami jsou vysoká profesionalita a fl exibilita. Z finanční prosperity, která plyne z úspěšnosti jeho firmy, neváhá podporovat a sponzorovat řadu prospěšných a charitativních akcí v moravském regionu. Je nositelem ocenění "Podnikatel Olomouckého kraje 2010". LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

JAN PETRÁNEK NOVINÁŘ, KOMENTÁTOR A PUBLICISTA Nezpochybnitelná autorita naší žurnalistiky a nedostižná meta erudice, profesionality, odpovědnosti a nadhledu pro vetšinu českých novinářů. Za aktivní účast ve vysílání Českého rozhlasu po vpádu "spřátelených" armád byl v roce 1969 z rádia vyhozen. Osmnáct let se musel živit jako topič a byl rovněž zatčen za podpis Charty 77. Po roce 1989 se opět věnuje novinařině ve všech jejích podobách. Slavnostního večera se nemohl zúčastnit ze zdravotních důvodů. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

ING. VLADIMÍR PLAŠIL GENERÁLNÍ ŘEDITEL ALTA INVEST, A. S. Se strojírenskou skupinou dobývá pozice v Rusku a navazuje na silnou tradici tuzemských dodávek, kdy společně s dalšími firmami v tomto regionu buduje technologické celky v hodnotách desítek miliard korun. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

ALEXANDR PLESKA POLYMERNÍ CHEMIK A HUDEBNÍK Výjimečně vídané spojení profesní kvality, hudebního nadání a upřímného lidství. Světový pojem: český kapalný kaučuk, je spojen právě s jeho originální technologií. Český pojem: kapela Brutus je spojena právě s jeho zpěvem a hrou na klávesové nástroje. Slavnostního večera se odmítl zúčastnit. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

MUDR. BOHDAN POMAHAČ VYNIKAJÍCÍ LÉKAŘ A PLASTICKÝ CHIRURG Americkými médii přezdívaný "český zázrak z Bostonu" působí zejména v USA. Jako první na světě provedl se svým týmem úspěšnou transplantaci obličeje. V tomto oboru vynalezl jedinečné metody a techniky a stal se tak jedním z nejuznávanějších chirurgů planety. LAUREÁT ŘÁDU PLATINOVÉHO VAVŘÍNU

KAREL RAIS REKTOR VYSOKÉHO UČENÍ TECHNICKÉHO V BRNĚ Špičkový manažer vzdělávání. I tak by se dala charakterizovat jeho činnost pro brněnské Vysoké učení technické, ale vlastně pro celý region. Pod profesorovým vedením získala škola v posledních letech devět miliard korun z Evropských fondů a byla zahájena řada projektů na vybudování vědeckých odborných center v Brně a Jihomoravském kraji. Už teď to znamená příležitost pro uplatnění stovek mladých vědeckých a odborných pracovníků. LAUREÁT ŘÁDU KŘIŠŤÁLOVÉHO VAVŘÍNU

ING. JIŘÍ ROSENFELD, CSC. PŘEDSEDA PŘEDSTAVENSTVA A GENERÁLNÍ ŘEDITEL SLOVÁCKÝCH STROJÍREN, A. S. Osobnost mezi manažery Moravy. Ze Slováckých strojíren, které mají více jak šedesátiletou historii a tradici, vybudoval ve složité konkurenci jednu z největších a nejmodernějších strojírenských firem, která má vodní i laserový paprsek. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

ING. JIŘÍ RÜCKL MAJITEL SKLÁRNY RÜCKL CRYSTAL Pokračovatel rodové tradice sklářů. V roce 1992 zprivatizoval bývalý rodinný podnik a vybudoval úspěšnou exportní firmu, čímž přispěl k propagaci českého olovnatého broušeného a barevného křišťálového skla ve světě. LAUREÁT ŘÁDU KŘIŠŤÁLOVÉHO VAVŘÍNU

SURI SANJIV MAJITEL ZÁTIŠÍ CATERING GROUP, A. S. Od roku 1991 podniká v České republice. Cateringové služby dosahují vynikající úrovně a kvality, o čemž svědčí řada ocenění. Firma klade velký důraz na systémovou práci se zaměstnanci. Velkou část ze svého zisku věnuje na dobročinné účely. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

PIERRE SIMON PODNIKATEL V BANKOVNICTVÍ Francouzský podnikatel v bankovnictví a bývalý prezident Eurochambres, do jehož systému patří také Hospodářská komora ČR. Přispívá k prosazování etických hodnot podnikání na mezinárodním poli. LAUREÁT ŘÁDU KŘIŠŤÁLOVÉHO VAVŘÍNU

ING. JAROSLAV SMETANA ŘEDITEL A ZAKLADATEL SPOLEČNOSTI ALBIXON, A. S. Společnost je více než 20 let největším výrobcem bazénů a zastřešení ve střední Evropě. Firma dnes exportuje na všechny kontinenty. Zaměřuje se na nejnovější trendy a technologie s velkým podílem bezpečnosti všech prvků. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

LUDĚK ŠEBESTA MAJITEL ORIGINÁLNÍ VÝROBY ČISTIČEK ODPADNÍCH VOD SPOJENÝCH S AUTOMYČKOU Příklad českého podnikatelského důmyslu a odvahy pustit se do technologicky náročného projektu s výrazným ekologickým efektem. Jeho firma vyrábí komplexní systém zahrnující automyčku, čistírnu odpadních vod a další navazující služby. Jde o příklad "zeleného" projektu, který má reálný dopad na životní prostředí. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

PETR ŠIMŮNEK ŠÉFREDAKTOR ČESKÉ VERZE MAGAZÍNU FORBES Dloholetý vedoucí ekonomické redakce Mladé fronty Dnes a šéfredaktor Hospodářských novin patří k úzké skupině ekonomických žurnalistů s výrazným odborným zázemím a odpovědným přístupem k informování veřejnosti. V roce 2011 mimořádně úspěšně rozjel místní mutaci proslulého ekonomického magazínu Forbes. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

HELENA ŠTÁCHOVÁ ŘEDITELKA DIVADLA SPEJBLA A HURVÍNKA Prakticky celý svůj profesní život zasvětila legendárním loutkovým postavičkám. Její Mánička a teta Kateřina jsou nezapomenutelné pro dlouhé generace dětí celého světa. Jako nanejvýše důstojná pokračovatelka odkazu Josefa Skupy a Miloše Kirschnera je rovněž nesmazatelně zapsaná do historie české kultury. LAUREÁTKA ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

PETR SÝKORA ZAKLADATEL NADAČNÍHO FONDU DOBRÝ ANDĚL Začínal v devadesátých letech jako prodejce kancelářských potřeb a před šesti lety prodal již skvěle prosperující podnik nadnárodní společnosti. Podnikatelského ducha poté propůjčil filantropii a vybudoval nadaci, která zásadním způsobem podporuje rodiny, kde se vyskytlo vážné, většinou onkologické onemocnění. Projek významně spolufinancuje a řídí. LAUREÁT ŘÁDU PLATINOVÉHO VAVŘÍNU

ONDŘEJ VETCHÝ HEREC Představitel charakterních divadelních a filmových rolí, který v občanském životě prokazuje svůj hluboce zakořeněný smysl pro spravedlnost. Přirozená ochota pomáhat slabším, odpor ke všem formám totality a naopak velký propagátor demokracie z něj dělá přirozeného "rváče" pokud to vyžaduje čest a svědomí. Cenu za Ondřeje Vetchého převzala kvůli divadelním povinnostem jeho manželka Irena. LAUREÁT ŘÁDU ZLATÉHO VAVŘÍNU

Historie