ŘÁD VAVŘÍNU 2021

 

 Po vynucené jednoleté pauze způsobené koronavirovou pandemií Hospodářská komora České republiky
ocenila dne 12. října 2021
na Malé scéně Hudebního divadla Karlín 10 osobností
z řad podnikatelů, manažerů, sportovců i uměleckého a vědeckého světa

 

Společenský večer se slavnostním předáváním Řádů Vavřínu se uskutečnila pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu České republiky Miloše Vystrčila, předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Radka Vondráčka a vicepremiéra a současně ministra průmyslu a obchodu a také dopravy Karla Havlíčka. 

 

Laureáti 2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dvořák Michal - za výjimečné úspěchy v oblasti kultury

Český producent, skladatel, textař, autor filmové a scénické hudby, hráč na klávesové nástroje, zakládající člen kapely Lucie, také autor mezinárodně úspěšné 3D koncertní show Vivaldianno. Je spoluautorem série hudebních dokumentů pro Českou televizi Expedice Pandurango aneb cesta za bohem hudby a iniciátorem a ředitelem Mezinárodního festivalu filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady. V současnosti ve spolupráci připravil unikátní multimediální show iMucha, která navazuje na projekt Vivaldianno. 

Jakimič Leon - za významné podnikatelské úspěchy

Leon Jakimič je český podnikatel a zakladatel sklářské a designérské společnosti LASVIT, jež se věnuje výrobě a instalaci designových svítidel, skleněných architektonických prvků a uměleckých předmětů ze skla. V roce 2007 založil společnost LASVIT, která svébytně rozvíjí a aktivně se hlásí k dlouholeté tradici českého sklářství. Cílem společnosti je doslova povznést každého člověka vytvářením dechberoucích a úchvatných prostorových a světelných zážitků. LASVIT se zaměřuje na zahraniční trhy a pobočky nalezneme v Evropě, Asii i USA. 

Janžurová Iva - za celoživotní dílo v oblasti kultury

Iva Janžurová patří mezi nejslavnější české herečky - v televizi, filmu i na divadelních prknech ztvárnila stovky rolí. V roce 1963 absolvovala pražskou DAMU. Po ročním angažmá v libereckém divadle F.X. Šaldy se stala v roce 1964 přední členkou Divadla na Vinohradech, kde působila do poloviny 80 let. Od roku 1988 je členkou činohry Národního divadla. Za své herecké výkony získala řadu ocenění mimo jiné cenu Alfréda Radoka, cenu Thálie a  také je dvojnásobnou držitelkou prestižního filmového ocenění Český lev.

Krpálek Lukáš - za výjimečné úspěchy v oblasti sportu

Lukáš Krpálek je český judista, dvojnásobný olympijský vítěz z let 2016 a 2021, mistr světa z let 2014 a 2019 a trojnásobný mistr Evropy mezi seniory. Unikátní je navíc to, že všechny tituly dokázal získat ve dvou různých váhových kategoriích, včetně té nejtěžší. V roce 2016 se stal vítězem ankety Sportovec roku o nejlepšího sportovce České republiky a v roce 2019 toto vítězství obhájil. Podle jeho trenérů si v zápase dokáže i při vypjatých situacích zachovat chladnou hlavu. Soupeři dokáže vnutit své tempo boje a jen málo protivníků jej v tomto směru dokáže přemoci.

Mazánek Ilja - za významné manažerské úspěchy

Ilja Mazánek jako absolvent MSU Moskva, a studia na VŠE Praha a Stanfordské univerzitě v USA se při studiu zaměřil na zahraniční obchod a orientalistiku, konkrétně na arabštinu a perštinu. Po působení na Ministerstvu zahraničních věcí ČR v různých diplomatických pozicích, nastoupil v roce 2005 do firmy TRANSCON ELECTRONIC SYSTEMS, kde dosud zastává pozici obchodního ředitele. Tato čistě česká firma je mezinárodním lídrem v oblasti výroby letištních technologií, ve svém oboru pokrývá zhruba 20 % světového trhu. Firma je jediným výrobcem světově unikátního konceptu modulárních letišť, jehož je jmenovaný iniciátorem a propagátorem. Aktuálně firma uskutečňuje rekonstrukci pěti regionálních letišť na bázi tohoto konceptu v Senegalu. Jedná se o největší český projekt v subsaharské Africe za posledních více než padesát let.

Menclík František - za významné podnikatelské úspěchy

František Menclík je jedním ze tří zakladatelů a předsedou představenstva české firmy Korado, která je největším výrobcem otopných těles a konvektorů v ČR s předním postavením v oboru i v celosvětovém měřítku. Podnik se pod jeho vedením stal lídrem ve výrobě a zejména ve vývoji nových efektivních typů topidel a radiátorů. Aplikováním moderních technologií, vývojem nových výrobků, férovou obchodní praxí se značka KORADO stala synonymem pro kvalitu, profesionalitu a neustálé zlepšování.

Němeček Karel - za významné podnikatelské úspěchy

Architekt Karel Němeček v r. 1991 zakládá maloobchodní síť, která se věnuje prodeji a podpoře polozapomenutých českých lidových řemesel. O pár let později pak rozšiřuje aktivity o vlastní vývoj, výrobu a prodej originální kosmetiky MANUFAKTURA inspirované českou přírodou a tradicí. Díky té dnes provozuje síť cca 60 prodejen a 2 e-shopy v Čechách a na Slovensku. Pro značku MANUFAKTURA je typický důraz na poctivou kvalitu, místní výrobu z lokálních surovin, respekt k přírodě a podpora charitativních projektů. Ve firmě panuje nadstandartní úroveň mezilidských pracovních vztahů a daří se jí překonávat covidovou krizi aniž musela propustit jediného ze 300 zaměstnanců.

Nováková Marta - za významné podnikatelské úspěchy

Marta Nováková se v roce 1991 podílela na založení společnosti Sluno Corporation, spol. s r.o., aby se v roce 1998 stala jedinou akcionářkou a předsedkyní představenstva U&SLUNO, firmy zabývající se poskytováním informačních technologií a poradenských služeb pro oblast obchodu, logistiky a distribuce. V roce 2016 získala titul manažerka roku. Od května 2014 do června 2018 byla prezidentkou Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR. V lednu 2016 se stala členkou představenstva Hospodářské komory ČR, kde od května roku 2017 zastávala funkci viceprezidentky. A to až do roku 2018, kdy se stala ministryní průmyslu a obchodu. V čele resortu stála do dubna 2019.

Pertlová Mahulena - za významné podnikatelské úspěchy

Mahulena Pertlová je zakladatelkou a majitelkou rodinné oděvní firmy KAMA. Po vystudování oboru speciální pedagogiky se živila jako logopedka. Na mateřské dovolené v roce 1989 začala plést čepice pro rodinu a známé. A protože se jí podařilo ještě téhož roku získat povolení na malý prodej, její profesní život nabral úplně jiný směr. Od založení firmy v roce 1992 pak s manželem vede ryze českou firmu, která se zaměřuje především na sportovní pletenou módu krásnou na pohled a důrazem na udržitelnost. Exportuje do 20 států světa.

Tolar Martin - za výjimečné úspěchy v oblasti vědy a výzkumu

MUDr. Martin Tolar je český neurolog, který se zabývá výzkumem neurodegenerativních onemocnění. Po studiu medicíny na Karlove univerzitě odjel do Spojených států amerických, kde získal titul Ph.D. v oblasti neurověd na University of Cincinnati. Následně pracoval jako neurolog v Bostonu a učil na Yaleově univerzitě. V dalších letech byl ředitelem několika farmaceutických a biotechnologických společností. V roce 2013 založil v Bostonu společnost Alzheon, které se podařilo identifikovat klíčový toxin pro rozvoj Alzheimerovy nemoci a vyvíjí lék ALZ-801 na léčbu nemoci i její prevenci.